Šest nejlepších neprofesionálních knihovnic ze Středočeského kraje obdrželo 2. října na slavnostním vyhlášení ve Středočeské vědecké knihovně ocenění Středočeský Kramerius. Knihovnice získaly diplom, květiny, věcné dary a samolepku s logem Středočeský Kramerius, kterou si budou moci vylepit ve své knihovně. Ceny předal za zřizovatele předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek:
"Podpora regionálních funkcí knihoven je v současnosti jediným funkčním systémem podpory v kultuře, který funguje od národního článku, přes kraje až po obecní knihovny. Tato koncepce přitom paradoxně stojí na dobrovolné či poloprofesionální práci knihovnic a knihovníků, kteří ze svých knihoven vytvořili skutečně nejen knihovní, ale i sociální, kulturní, společenské a vzdělávací centrum, často jedinečné ve své obci. Zaslouží si naše poděkování, zaslouží si naše ocenění i dlouhodobou podporu."
Ve Středočeském kraji je z více než 800 podporovaných knihoven více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami - každá většinou jednoho za svůj region.
V letošním roce získali ocenění paní Martina Hrubešová z Úholiček, Iveta Zikmundová z Pátku, Eva Hašlarová z Dalešic, Marie Šprunglová z Chraštic a Ivana Šotkovská s Věrou Pilnou z Tehova.