Nejen počasí, ale i opeření škůdci trápí pěstitele ovoce a vinaře. Špačci jsou velmi agresivní a dá se říct, že v honbě za potravou nepohrdnou ani drobným ovocem. A protože nenachází svou obvyklou potravu, jako jsou třeba žížaly, kterým nesvědčí sucho, tak se obětí jejich náletů staly na jaře třešně, poté jim zachutnal rybíz a angrešt. A protože tento malý opeřenec nerad trpí hlady, je letos velmi odvážný a přibližuje se k lidským sídlištím, kde hledá jakoukoliv možnost potravy. Na stromech poškozují i meruňky a vinaři se obávají, že letos dopadnou hůře nežli v loňském roce. Co se týče pěstitelů ovoce, nemají na rozdíl od vinařů povoleno hejna špačků střílet.
Ovoci uškodily i rozsáhlé dešťové přívaly spojené s krupobitím a také velmi chladné počasí, které jsme zaznamenali koncem dubna. A tak mnohdy v sadech můžeme vidět lidi usazené pod stromy, kteří tak tráví čas a snaží se sami hlídat svou úrodu a špačky vyplašit. Způsoby, jak je odradit, jsou různé, používají se makety dravců nebo zahrádkáři obalují ovoce síťovinou, na stromy věší cédéčka a někteří oslovují sokolníky, kteří jim sady hlídají. Jenže takováto služba sokolníka vychází na několik tisíc korun. Používají se i nahrané zvuky dravých ptáků.
Ten, kdo si myslel, že vše skončí a příroda nám dovolí sklizeň zachránit, se bohužel mýlí. Jaká výše škody nás letos postihne, v současné době nelze přesně odhadnout. Předseda ovocnářské unie odhaduje škody na jablkách téměř 300 milionů korun. Co dodat, jen snad přání, že počasí a příroda k nám příští rok budou shovívavější.