M. Vostrá: Sliby lidovců mají jepičí život

19. 7. 2017

Tak jako se ohýbá mladý proutek ve větru, působí lidovci v naší republice. Sice nejsou již tak mladí a jejich historie je dlouhá, ale stačí málo a svoje rozhodování směřují na jakoukoliv stranu. Historicky prokázali největší možnou ohebnost ze všech politických subjektů působících u nás. Vládnout za každou cenu a spojit se s kýmkoliv je hlavním mottem i dnešní KDU-ČSL.

Lidovci byli velmi aktivními členy Národní fronty, pak následovala čtyřkoalice a poslední vítr je zavál ke Gazdíkovým STAN. Jsou ochotni se podílet na vládě v podstatě jakéhokoliv složení. Dnes se velmi rádi ohání výkřiky proti KSČM a přitom byli součástí společného politického uskupení před rokem 1989 s tehdejší KSČ, to znamená Národní fronty. Před nadcházejícími parlamentními volbami se s Gazdíkem naoko razantně staví proti exministru Babišovi a jeho hnutí ANO, i když jsou členy vlády, ve které hnutí ANO hraje prim. Bez skrupulí se spojili s Gazdíkem, jenž byl před časem takřka Kalouskovým společníkem, a přitom jsou schopni Kalouska kritizovat jako zrádce. V roce 1998 je uchvátil projekt čtyřkoalice, kdy se spojili s Unií svobody, ODA a DEU. V posledních volbách se v Praze pro změnu vrhli do společné kandidatury s Matějem Stropnickým a jeho zelenými.

Dá se konstatovat, kam lidovci vstoupí, sto let tráva neroste. Vždy se přikryjí imaginární rouškou něčeho nového, aby občané zapomněli, s kým měli minule co dočinění. Zájmu občanů naší republiky si však příliš nehledí. Stejně jako kdysi Paroubek dnes podlehli volebním průzkumům a rychle berou zpátečku, přestože ještě před pár dny prohlašovali, že volební koalice jednoznačně bude. Na to se však u KDU-ČSL nesmí nikdo spoléhat. Nyní prý pozvou STAN na své kandidátky, a to z obavy, že v koalici se STAN by toužebných deset procent nutných pro vstup do Poslanecké sněmovny nezískali.

Rozhodně však v něčem stabilní jsou, a to ve svém vztahu k sudetskému předákovi Posseltovi, který je v úterý navštívil v jejich sídle v Praze. Možná udílel i dobré rady, jak získat přízeň našich občanů a uspět v politické soutěži o poslanecká místa. Všichni bychom byli rádi, kdyby nám Bělobrádek obsah této schůzky osvětlil.

Autor: 
Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM
Zdroj: 
Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM