M. Vostrá: Příroda si s námi pohrává

8. 11. 2017

Podzim, který je neobvykle chladný a počasí proměnlivé, si s námi opět pohrává. Jarní mrazíky, následně sucho a horko i poslední vichřice nepomohly k dobré úrodě. Studený podzim přinesl podle meteorologů o téměř 45 procent méně slunečního svitu, než je obvyklé a způsobil tak další potíže. Pozdní rajčata a papriky nedozrály, ovocnáři udávají, že jablka a hrušky nemají obvyklou sladkost. Sluneční svit je pro poslední fázi dozrávání velmi nezbytný. Příroda a počasí si holt nedají poroučet. Na druhé straně deštivé a chladné dny přinesly tolik potřebnou vláhu a tím i doplnění zásoby spodních vod. Jaké hodnoty dosáhne stav podzemních vod v příštím roce, ovlivní především množství sněhu v zimě. I když naše domácí ovoce a zelenina nebudou tak krásné, jako dovozové, měli bychom je přesto upřednostnit při nákupech v obchodech.

O domácí produkci potravin, ať už masa, ovoce, zeleniny bychom měli jevit svůj zájem. Ve většině případů totiž víme složení a parametry, které domácí produkty obsahují, na rozdíl od těch dovozových. Máslo už musí obchodníci dokonce zlevňovat, v některých obchodech se cena pohybuje již pod hranicí 40 korun. Mléčného tuku je na trhu údajně dost, takže ani vánoční pečení by se nám nemělo o tolik prodražit. V mnoha domácnostech se o víkendu objeví na stole svatomartinská husa. Většinou se jedná o dovoz z Maďarska a Polska. Z domácích chovů je hus však málo. I tak je lze koupit. V jednu dobu u nás oblíbené francouzské Beaujolais dnes zcela z našeho trhu vytlačilo Svatomartinské víno, kterému se dostalo mnohem větší obliby a pochází od našich domácích vinařů.

Preferujme domácí produkci u všech komodit, protože jen takto lze přimět obchodníky k jejich nákupu a zvýšit jejich množství na trhu. Pokud toto nebudeme vyžadovat, nemají prodejci důvod nabízet domácí produkci. Věřme, že se postupně vrátíme k tradicím a koupí domácího zboží pomůžeme zvýšit a zpestřit jeho nabídku. Ne vše, co přichází ze zahraničí, zaručuje požadovanou kvalitu.

Autor: 
Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR za KSČM
Zdroj: 
Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR za KSČM